Simit 75 YKr oldu (Yani 750,000 TL)

Simitin hepimizin hayatında yadsınamaz yeri olduğunu kabul edeceksiniz. Kimimiz için keyif ya da eskide kalan alışkanlıkları hatırlamak amacı ile tercih ettiğimiz bu yiyecek türü bazılarımız için de oldukça ekonomik bir bedele lezzet dolu bir öğünü geçirme aracı. Bu sebeple simitin fiyatı her ne kadar bazıları için çok ucuz olarak düşünülse bile gerçekte o kadar da ucuz olarak düşünülmemesi gerektiğinin bilincinde olmalıyız.

Simit üzerindeki yatırımlar oldukça yüksek kazanç sağladığından dolayıdır birçok yerde simit sarayları açılıyor. Hem de aylık kiraları öyle 3-5 kuruş değil, hatırı sayılır bir simit sarayı için aylık ödenen kira tutarı 10-20 bin dolarlar düzeyinde. Evet yanlış okumuyorsunuz...

İşçilik - elektrik falan derken 35-40 bin YTL toplam maliyet sözkonusu. Peki kârı konusunda bilginiz var mı?

35-40 bin YTL maliyeti olan bir yerin aylık getirisi 100,000 YTL....

Bu 40,000 YTL içinde un, susamın maliyeti ne kadar biliyor musunuz?

50 YKr (500,000 TL) içinde sadece 6 YKr (60,000 TL) (hem de elektrik-işçilik dahil)

Şimdi fiyat 75 YKr a yükseldi. Peki maliyetleri? Tabi ki 6 Ykr dan belki 7 YKr a yükselmiştir son bir yıldaki enflasyon ile. Kiralari da degismedi hatta dolara endeksli kiraların bedelleri azalmış bile olabilir. Simitten de vazgecemeyecegimize gore yine 35-40 bin YTL maliyet ile aylık getiri 150,000 YTL çıkacak. Yani eskiden 60,000 YTL kazanan bir simit fırını şimdi 110,000 YTL kazanacak. (Keşke bu getiri bizim masum sokakta simit satan simitciye gidiyor olsa ama maalesef gitmiyor)

Yakında her sokakta yeni bir simit sarayı ya da simit adı altında yeni yerler açılacağı muhakkak. Yeni yerlerin açılması sanılmasın mevcut talebi artıracak. Aksine bir müddet sonra yine talep eski seviyeye düşecek belki tersine azalacak. O zaman da açılan saraylar birer birer kapanacak.

Anlamsız bir kısır döngü.. Ama olan biz simit severlerin cebinden çıkan farklara olacak..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !